Bouřňák

Vrchol Bouřňák se nachází ve východní části Krušných hor. Vrchol se tyčí do nadmořské výšky 869 metrů nad mořem. Našli bychom ho nad Teplickou pánví. Přímo na vrcholu je starý bukový porost, který díky dlouholetým deformacím vytváří zajímavé obrazce. Vrch a zároveň známé lyžařské středisko se rozkládá nedaleko města Teplice. Přesněji bychom hledali Bouřňák nedaleko obce Moldava. Má výbornou polohu, z hlavního města České republiky Prahy trvá cesta po dálnici D8 zhruba hodinu.

Také vrch Bouřňák má svou historii. Nejen místní ho spojují především s teplickým lyžařským oddílem Lokomotiva. Také s tímto oddílem je spojen samotný vznik lyžařského areálu. Kdybychom měli časově události zařadit, zmínka o Bouřňáku je zhruba z 19. století. Tehdy se začaly vyrábět v Krušných horách první lyže. Oddíl Lokomotiva se věnoval nejdříve běžeckým disciplínám, až poté začal se závodním lyžováním.

Vrchol Bouřňák je využíván především k rekreačním účelům v zimních měsících. Lyžařské středisko nabízí 6 sjezdových tratí různé obtížnosti. Sjezdové tratě mají své názvy. Například „Údolíčko“ je trať vhodná pro začátečníky. Dále je zde „Hrobská sjezdovka“, na které si především pokročilí mohou zlepšovat své dovednosti. Ale i o profesionály a zdatné lyžaře je v areálu postaráno. Mohou totiž využít slalomový svah, který je jedním z nejstrmějších v České republice. O tomto středisku se dá říci, že každý si zde opravdu přijde na své. Ti, kteří se chtějí ubytovat v Teplicích, mohou se svézt SKIBUSEM, který z těchto měst pravidelně jezdí.

K oblíbeným zimním sportům patří také běžkování. Takže pokud chcete vyrazit, máte možnost i zde v areálu. Vyjet si můžete na Krušnohorskou magistrálu. Ta totiž protíná přímo vrch Bouřňák. Lyžařským areálem je pravidelně upravována trasa mezi Dlouhou Lhotou a Cínovcem. V okolí je ale také mnoho menších, zato klidnějších běžeckých tratí. Nejkrásnější z nich je zřejmě oblast Cínovského rašeliniště nebo Grünnwaldského rašeliniště.

Pokud budete chtít v létě strávit svůj volný čas v krásném horském prostředí s čistým vzduchem, vydejte se právě do této oblasti Krušných hor. Přímo na vrchol se můžete dostat hned několika stezkami. První z možností je vyjít ze Mstišova od Dvojhradí po modré značce přes vlčí kámen a Mikulov, druhou možností je trasa z Dubí po zelené značce kolem Pramenáče. Pramenáč je nejvyšší hora teplického kraje, tyčí se do výšky 910 metrů nad mořem. Pokud tíhnete po kulturním zážitku, navštivte nedaleké město Teplá. Mimo jiné zde také můžete vyjít na rozhlednu Letná, odkud je krásný výhled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno