My jako mladí jsme si před prázdninami plánovali, že se společně s partou vydáme někam na čundr pod stan a budeme takto třeba týden cestovat. Ale dnešní rozhýčkaná mládež o takovéto dobrodružství vůbec nejeví zájem.

Jak je možné, že dnešní mládež nejeví zájem o vandr?

Protože jsou děti i dospívající závislí na svých mobilních telefonech, počítačích a připojení na internetu… kdyby se měli na týden vydat pod stan, v lese by těžko chytali bezdrátové připojení k netu nebo nabíjeli telefon.

Navíc mládež je tak zhýčkaná dobu a rodiči, že dá přednost sice rodinné dovolené, ale bude hezky v hotelu s jídlem a bezdrátovým připojením a to vše kousek od pláže, aniž by se musel o něco starat. Maminka s tatínkem to pěkně zaplatí, nabalí věci, všechno zařídí a ono jenom sedne a jede, a pak se týden bez starostí „válí“ u moře.

Autor obrázku: Christopher Michel

V čem spočívá krása vandrování?

Právě v tom, že jste sami se svými přáteli, bez dohledu rodičů a závislí sami na sobě. Je úžasné, jak vezmete batoh s věcmi a vydáte se, kdo ví kde. Spaní pod širákem nebo ve stanu, někde v lesíku či na poli, vaření na ohni a taková ta samostatnost a přitom tolik zábavy. Prostě je to kouzelné a člověk pozná něco jiného. Najednou se cítí i to dítě dospělejší, protože už nemá za zády svoji maminku, která by mu ráno nachystala snídani a ustala postel.

Jakou má výhodu takové vandrování?

Jednoznačně se na takové cestě seznámíte se svými kamarády daleko více, a můžete si být bližší. Nepoznáte jen svoje kamarády lépe, ale i třeba narazíte na jinou partu, s kterou se můžete dát do řeči a poznávat jiné nové lidi. A hlavní je to, že se dokážete odtrhnout od každodenního stereotypu, kdy se vám nebude stýskat po počítači. Ty přátele, s kterými byste si psali, budete mít kolem sebe a zažijete společně mnoho dobrodružství a legrace a vy si uvědomíte, že je to daleko vzácnější a lepší, než nějaké suché psaní si přes internet. Navíc dokážete nejen rodičům, ale i sami sobě, že se dokážete o sebe postarat.

Co když nechci své dítě pustit, protože mám o něj strach?

Jsou i takové děti, které by třeba do takové akce na pár dní šly, ale jejich rodiče jsou zásadně proti. Samozřejmě, že je to pochopitelné, mají strach, protože se může stát mnoho věcí. Dítě bude třeba daleko od domova a může požít alkohol nebo ho může srazit auto a podobně.

Ale dítěti by se mělo zakazovat do určité míry, i my jsme mohli a parádně jsme si to užili, tak proč tyto krásné zážitky brát svým dětem? Navíc v dnešní době si to dítě můžeme kdykoliv zkontrolovat pomocí mobilních telefonů. Stačí domluvit se, že „v civilizaci“ poprosí o zásuvku, jistě jim někde vyhoví.

Můžeme být rádi, že má samo zájem jít ve volném čase ven a osamostatnit se anebo si prostě uvědomí, že nás jako rodiče ještě stále potřebuje, což taky není na škodu.