By: Vašek Vinklát

Sport je nezbytná součást života, každý člověk potřebuje pohyb, aby si udržel zdraví. A nejkrásnějším sportem je právě cyklistika, protože spojíte příjemné s užitečným. Budete sportovat a zároveň se můžete podívat na mnoho zajímavých míst.

Kudy povede cesta?

Tento velký zlínský okruh začíná ve Zlíně a není zvolen úplně pro každého cyklistu, protože je to poměrně náročná trasa, dlouhá necelých šedesát pět kilometrů s překonáním jednoho tisíce výškových metrů. Proto je tato trasa doporučena zejména pro lepší cyklisti, kteří jsou na kolo zvyklí. Začnete ve Zlíně, kde také skončíte. Po cestě projedete Pod Tlustou horou, Kudlov, Pod Klencovem, Pod Slavickým kopcem dále přes Vizovice, Dešnou, Slušovice a Štípu.

Jaké zajímavá místa mě na cestě čekají?

Začínáte a končíte ve Zlíně, což je město proslulé Tomášem Baťou. Můžete se podívat na Baťův mrakodrap, Velké kino anebo typické kolonie baťovských domků. Samozřejmě, že můžete navštívit i muzeum, kde naleznete nejen informace o známem Baťovi, obuvnické expozice, ale také expozici známé cestovatelské dvojici – Hanzelka a Zikmund, kromě toho také filmovou a animovanou tvorbu. Takže zde můžete vidět známé postavičky, jako je Ferda Mravenec a podobně.

V Provodově se můžete podívat do kostela Panny Marie, který je poměrně starý a stojí na známém poutním místě. V blízkosti také naleznete kapličku s pramenem, který vyvěrá přímo pod hlavním oltářem, což je rozhodně zajímavé. A v lese, který se nachází nedaleko kostelu, je také křížová cesta.

Vizovice jsou proslulé nejen slivovicí, ale také svou výrobou figurálního pečiva. Avšak vy se můžete pokochat procházkou parkem, kde se také nachází krásný zámek, který je postaven ve francouzském stylu. Dále zde najdete kostel svatého Vavřince anebo také sloup bolestné Panny Marie a mnoha dalších zajímavých památek. A pokud máte zájem o vzdělávání se, tak se můžete stát jeden z členů exkurze v ruční sklárně, kde se seznámíte s prací sklářů. A pokud vás bude zajímat výroba proslulé slivovice, tak se můžete něco přiučit a ochutnat ve slavné palírně.

Za zastávku rozhodně také stojí Zlín-Štípa, kde najdete největší a nejkrásnější chrám v celém okolí. Jedná se o barokní kostel Narození Panny Marie, který je známým poutním místem.

A samozřejmě, že ke Zlínu také patří známá Lešná. Tady objevíte krásný a velký areál zoologické zahrady, která je členěna podle jednotlivých kontinentů, takže během jednoho dne navštívíte celou zemi. A součástí této zoo je také romantický zámeček.

Tato trasa je sice poměrně náročná, ale stojí za to. Takže pokud patříte mezi zdatné cyklisty, určitě byste si jí neměli nechat ujít.