By: Kai Hendry

Mnozí si pod pojmem dovolená představují moře a opalování se na pláži a s tím spojený odpočinek, avšak jsou i takoví lidé, kteří dají raději přednost aktivní dovolené, což znamená, že namísto odpočinku se budou třeba procházet po horách.

Může být dovolená na horách i odpočinkem?

Záleží na tom, jaké hory a si daná osoba vybere a také jakým způsobem se bude chtít dopravit nahoru. Jelikož na většinu hor nejen u nás, ale i v zahraničí vedou lanovky, tak lze říct, že i dovolená na horách může být odpočinkem, avšak na druhou stranu z toho daná osoba nemá takový zážitek, jako když si to vyjde sám pěšky.

Co může být nevýhodou při dovolené na horách?

Ve většině případů vám dovolenou na horách může znepříjemnit počasí. Protože na vrcholku hor se počasí podstatně liší, takže nahoře bude jiné počasí než u úpatí hory a kromě toho, že se liší, tak se poměrně často mění. Mnohdy je problém narazit na příležitost, kdy budete mít krásný rozhled do daleka. Avšak lidé, kteří na hory jezdí pravidelně, už s tím mají vlastní zkušenosti.

Kromě toho se tato dovolená může prodražit, protože pokud vyjdete na horu a budete si nahoře něco chtít dát k jídlu či pití, tak to bude značně dražší, než jste zvykli, protože musíte počítat s vysokohorskou přirážkou. Samozřejmě, že oběma problémům se lze vyhnout.

Pokud bude nepříjemné počasí, můžete vybrat jinou variantu a zajít si třeba na prohlídku zámku či na bazén a podobně. Pokud se vám bude zdát jídlo a pití drahé, tak si můžete sbalit vlastní svačinu či si koupit potraviny někde v městečku v obchodě.

Kde je výlet do hor nejkrásnější?

To je velice subjektivní otázka, každý má rád jiné prostředí a jiné země, proto může být pro každého to nejkrásnější něco jiného. Avšak takovým nepsaným pravidlem bývá, že pokud chcete do zahraničí na hory, tak byste měli nejprve navštívit naši nejvyšší horu, což je Sněžka, abyste byli připraveni na vyšší nadmořskou výšku.

Můžu jako nezkušený hned na vysokou horu?

Samozřejmě, nic není zakázáno. Musíte počítat s tím, že když budete ve větších nadmořských výškách, tak zde bude i řidší vzduch, což mnoha lidem nedělá dobře. Hlavně pokud stále rychle postupujete nahoru a nemáte žádné místo na odpočinek, aby si tělo mohlo zvyknout na tu změnu vzduchu. Jinak může při velkých výškách dojít k tomu, že se vám bude hůře dýchat anebo dokonce může dojít k omdlení či kolapsu. Avšak jde opravdu o vysoké hory a nemusí to platit pro všechny osoby.

Jestli se chcete vydat do hor s velmi vysokou nadmořskou výškou, měli byste mít aspoň trochu zkušenosti a informací. Ale i dovolená na horách může být krásným zážitkem.