Jumping snowboarder keeps one hand on the snowboard on blue sky background

Při výběru snowboardu hraje roli vaše tělesná hmotnost, výška a zkušenosti. Podstatné také je, čemu byste se chtěli věnovat, jestli budete jezdit na sjezdovce, nebo dáváte přednost skokům. Pojďme se podívat na to, jak číst v parametrech snowboardu.

1.      Co je délka, šířka a vykrojení snowboardu?

Délka (lenght) se udává v centimetrech od špičky po patku a často je také součástí názvu modelu. Šířka (width) se označuje také jako šířka v pase (waist width), což znamená v nejužším místě prkna. Šířka je důležitým ukazatelem k šířce špičky (nose width) a patky (tail width), který souvisí s vykrojením snowboardu (sidecut). Pamatujte, že čím větší nohy máte, tím by měl být snowboard širší. Boční vykrojení snowboardu ukazuje rozdíl mezi nejširším a nejužším místem prkna, mezi patkou (špičkou) a středem. Díky vykrojení drží hrana prkna kontakt se sněhem při vjezdu na oblouk. Hloubka vykrojení (sidecut depth) se udává v milimetrech. Sidecut radius ukazuje poloměr kruhu, který by výřez tvořil. Sidecut naznačuje, jak bude prkno zatáčet. Čím větší je sidecut, tím rychleji prkno zatáčí na hraně a do svahu řeže menší oblouk. Menší sidecut vykrajuje větší oblouk.

2.      Co je efektivní hrana a prohnutí?

Délka hrany, která se při oblouku dotýká sněhu, se nazývá efektivní hrana (effective edge). Délka efektivní hrany se udává v centimetrech nebo milimetrech a ukazuje, jak se snowboard chová na sněhu. Má-li snowboard delší efektivní hranu, je stabilnější v oblouku. Prkna s kratší efektivní hranou se lépe ovládají a do oblouku jdou snáze. Prohnutí (camber) můžeme rozdělit do tří skupin. Klasické negativní prohnutí prkna (camber), prohnutí, kdy patka a špička jsou zvednuté (banán nebo rocker) a kdy je prkno rovné při celé délce efektivní hrany (flat). Camber se hodí pro zkušené jezdce, rocker je pro uživatele příznivější a flat nabízí kompromis mezi camber a rocker.

pansky-s-botama

3.      Co je jádro a jaké vybrat?

Základ každého snowboardu tvoří jádro. Nejlepším materiálem pro jádro prkna je dřevo, ale objevují se také snowboardy s jádrem z PU pěny. Tyto snowboardy koupíte hlavně v hypermarketech a poznáte je podle velmi nízké ceny. Snowboardy s PU jádrem mají nižší životnost, hůře se na nich jezdí a nejsou vhodné ani pro začátečníky. Chcete se snowboardu věnovat a budete jezdit často? Investujte raději do snowboardu s dřevěným jádrem. Existují také prkna s tzv. RIM jádrem, které představují poměrně dobrý kompromis a jsou vyrobeny z kombinace dřevěných pásků a pěny. Dřevěné jádro (woodcore) je složeno z vertikálně položených špalíčků velmi odolného dřeva. Díky němu je snowboard pevný, pružný a má tvarovanou paměť. Někteří výrobci dřevo kombinují, jiní využívají pro výrobu jádra pouze jeden druh materiálu. Za poslední dobu se začíná používat kombinace dřeva a laminátových vláken, která mají přispět k lepším vlastnostem prkna. Prkno dobře koupíte v kompletu s botami a vázáním.

4.      Z čeho se prkno skládá?

Zjednodušeně řečeno je prkno složeno z jádra, laminátu a hrany. Jádro z obou stran chrání laminát (fibreglass), respektive vrstva laminátové tkaniny, která dodává snowboardu pružnost a pevnost. Před nákupem se ptejte prodavače na to, kolik vrstev laminátové tkaniny snowboard má. Má-li prkno dvojitou vrstvu laminátové tkaniny, je měkčí, lépe se ovládá v malých rychlostech a zase hůř drží na hraně. Trojnásobný nebo čtyřnásobný laminátový povlak mají tvrdší prkna, která jsou určena na agresivní jízdu. Skluznice (base) je vyrobena z porézního materiálu na bázi polyetylénu (P-Tex). Když snowboard jede po sněhu, taje sníh na skluznici a snowboard klouže na tenké vrstvě vody. Čím je vrstva poréznější, tím nasaje více vosku, který odpuzuje vodu, snowboard je rychlejší, ale musíte ho často voskovat. Poréznost skluznice se označuje čísly v tisících. Čím větší číslo, tím poréznější skluznice. Vrchní vrstva (topsheet) chrání jádro a laminát a u některých prken tlumí vibrace. Má na sobě design. A když už jsme u designu.

10058563_bunda_billabong_bodeman_harvest_gold_m

Chcete na svahu vypadat stylově? Pořiďte si bundu na snowboard, která je příjemně teplá.

 

Už víte, kde si snowboard koupíte?