Máte již naplánovanou zimní dovolenou a vrtá vám hlavou, kam všude dáte lyže, snowboardy a spousty dalšího vybavení? Pokud ano, určitě neváhejte a poohlédněte se po nějakém kvalitním střešním boxu, případně nosičích lyží. Že se v této problematice vůbec neorientujete? Nevadí, my se veškeré důležité aspekty nákupu těchto zařízení pokusíme přiblížit. Budete tak mít jasno jak v konkrétních provedeních jednotlivých modelů, tak i v cenách a samozřejmě nezůstaneme dlužni ani tip na prodejce a některé vybrané typy.

Box, nebo nosič?

V první řadě je nutné se rozhodnout, jestli zvolíte střešní box, anebo nosiče lyží. Důvodů pro a proti je u obou hned několik. Střešní box nabízí jednu velkou přednost, kterou je logicky fakt, že vám při přepravě na lyže a jiné vybavení nebude pršet ani sněžit. Nabízí také dostatečné množství tolik potřebného prostoru. Počítat byste u něj ovšem měli s vyšší pořizovací cenou. Pro mnohé z nás také není optimální manipulace s poměrně velkými modely. U střešních nosičů sice ušetříte na pořizovací ceně, a to mnohdy i několik tisíc korun, nicméně brát v potaz je také třeba fakt, že do nich upevníte pouze lyže či snowboardy. Další vybavení již bude umístěno ve vašem zavazadlovém prostoru. Jak se střešními nosiči, tak i s boxy se zvýší spotřeba vašeho automobilu. Typické je navýšení zhruba o 1 litr paliva na 100 km. Vše je ryze individuální, záleží na rozměrech boxu nebo nosiče.

Možnosti uchycení

Alternativ uchycení existuje hned několik. Asi nejčastější je ukotvení na hagusy. Spousta vozů jimi disponuje již z výroby. V první řadě upevníte na hagusy příčné nosníky a na ty poté přijde střešní nosič lyží nebo velký box. Mnohé automobily mají klipy přímo ve střeše, takže se celý systém upevní do těchto drážek. Zapomenout nelze ani na magnetické provedení. Má-li váš automobil plechovou střechu, bez problémů nosníky díky velmi silným magnetům připevníte a můžete do nich dát lyže. Zcela specifická jsou ukotvení ze zadní strany automobilu za 5. dveře. Tyto varianty se často hodí hlavně pro kola, nicméně je možné přichytit za vůz i klasický box, do něhož uložíte zimní vybavení. Nabízí sice menší prostor, ale aerodynamika vozu je mnohem lepší, čímž se snižuje i spotřeba. V každém případě se nedostanete do kufru, což je nepříjemné.

Levné většinou znamená nekvalitní

Nakoupíte-li nejlevnější modely příčníků, střešních boxů a nosičů, s největší pravděpodobností se setkáte s minimální kvalitou. Ta se projeví jak ve snížené odolnosti tohoto sortimentu, tak především v podobě nekvalitních šroubů. Nejčastěji se stává to, že dojde ke stržení závitu při montování celého systému na auto. Z drtivé většiny jsou navíc spoje zalisovány, takže se k nim nedostanete a nezbude nic jiného než koupit zcela nové zboží.

Osvědčené modely se vyplatí

Chcete-li mít jistotu dobrého nákupu, vybírejte ty nejznámější a nejspolehlivější značky. Jmenovat bychom mohli například výrobce, jakými jsou Thule, Neumann či Hakr. Z příčníků jmenujme například model Thule 751 černé barvy. Nabízí nosnost až 100 kg a kotví se k vozu takzvanými fixpointy, tedy na vestavné pevné body přímo ve střeše. Ze střešních nosičů vybíráme provedení Hakr UNI 4 páry Alu, jež dokáže pojmout 4 páry lyží nebo 2 páry snowboardů. Upevňuje se právě na hliníkové nebo černé tyče. Jedním z nejžádanějších střešních boxů je Thule Pacific 500 Aeroskin charakteristický již svou aerodynamickou vizáží. Díky svému objemu 330 litrů dokáže uschovat až 5 párů lyží či 4 snowboardy. Ať už potřebujete jakékoli střešní nosiče nebo boxy, pohodlně si nakupte v eshopu nosice-expert.cz. K dispozici jsou zde i sněhové řetězy, popruhy, upínače, nosiče lyží a další sortiment za výhodné ceny.