Lipová – lázně

Lipová - lázně
Lipová – lázněcentralniak / Foter

Lipová Lázně je lázeňská obec, ve které se nachází velmi známé skicentrum Miroslav. Oblast okolo obce a skicentrum Miroslav se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníků. Pokud by nás zajímala nadmořská výška obce, je uváděna často odlišně. Je to především kvůli členitosti okolí, které je velmi kopcovité. Vrchol hory Šerák je ve výšce 1351 metrů nad mořem, kdežto střed obce se nachází ve výšce pouhých 498 metrů nad mořem. Obec spadá pod Olomoucký kraj. Historická země Slezsko. Nachází se v podstatě na přesném rozmezí Moravy a Slezska.

Pokud se podíváme na historickou stránku dnešní obce Lipová Lázně, narazíme na zajímavost. Nejedná se vlastně o jednu samostatnou obec. Dříve to byly obce dokonce tři a samostatně rozdělené. Byly to obce Dolní Lipová a Horní Lipová a obec Ramzová. K jejich samostatnému sloučení došlo vcelku nedávno. Bylo to až v minulém století. Přímo v roce 1960.

První zmínka o Dolní Lipové pochází z doby patnáctého století. Pravděpodobný název obce je odvozen od jí podobnému slovu lípa. Ta se zde údajně hodně vyskytovala. Horní Lipová je uváděna až dvě století později. Až v roce 1960 došlo ke sloučení všech 3 obcí – název byl Lipová – lázně.

Současný styl města je ražen v duchu turismu a sportu. Ve skiareálu Miroslav, se nacházejí celkem 4 sjezdové tratě, které dohromady tvoří celek o délce něco přes 3 kilometry. Jsou zde pro milovníky zimního lyžování připraveny tři lyžařské vleky a dokonce i nově vybudovaná vcelku luxusní lanovka. Zajišťuje vyšší pohodlnost, ale hlavně rychlost.

Celková kapacita vleků je přes 3000 osob přepravených za jednu hodinu. Jedna ze sjezdovek (sjezdovka B) je osvětlena. Tím se nabízí i velmi oblíbené a romantické lyžování večerní a noční. Samozřejmě jsou všechny sjezdovky pravidelně a perfektně upravovány. Ať jsou zasněženy přírodním sněhem, nebo umělý. Ten se zde vyrábí při nedostatku přírodního nebo pro zlepšení kvality sjezdovek.

Nechybí ani velké množství služeb. Snowboardová škola, lyžařská škola, občerstvení, půjčovny, restaurace a další. Vhodné jsou i běžkařské tratě. Nabízí se výlety na vrchol hor Sněhulák a Šerák.

Lipové lázně nejsou jen místem, kde to žije v zimě. V létě je zde plno kulturních akcí, festivalů nebo zajímavých tipů na výlet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno