Trendy v dnešní cykloturistice. Kam teda vlastně na tom kole?

Čeští cykloturisté nejčastěji tráví svou dovolenou ve své domovině. Za nejvyhlášenější cykloturistické oblasti u nás se považují Jizerské hory, Šumava, Třeboňsko, Český ráj, Vysočina, Křivoklátsko, nebo třeba Posázaví.

SylwiaAptacy / Pixabay

A pokud se už rozhodnou pro zahraniční výlet, obvykle zavítají na Korsiku, do Sardinie a často i na Malorku. Dalšími neméně obvyklými volbami bývá kupříkladu Norsko a Francie. Nejfrekventovanější cizokrajnou volbou však bývá nemálo-krát Německo a poté především Rakousko, které Češi milují především pro dokonalé sítě cyklostezek, nádherné krajiny, slušnost místních řidičů a v poslední řadě taky pro nedaleké hranice, jenž s námi svírají.

A na kolik mě taková sranda celkově vyjde?

Ceny takovýchto sportovně laděných zájezdů se velice různí v závislosti na délce, destinaci, ale samozřejmě i na kvalitě ubytování a stravě, která je vám v penzionu přichystána. Finanční hodnota jednotlivých akcí se také odlišuje v souvislostech s autobusovou dopravou a odbornou, popřípadě jazykovou kvalifikaci průvodce.

   Ceny za nocleh již většinou bývají součástí celkového honoráře, který cestovní kanceláři za pobyt a sjezd trasy zaplatíte.

   Vstupy do navštívených objektů si s největší pravděpodobností budete muset uhradit sami zvlášť na místě.

Při dovolené situované za naše hranice také nesmíte zapomenout na dopravu do požadované destinace. Letenka, nebo sedadlo v dopravním prostředku bývají obvykle do konečné ceny kurzu započítány. Občas se do startovní lokality však musíte dopravit sami.

Elektronické informační materiály a pojištění CK proti úpadku bývají v ceně dovolené zahrnuty. Pobytová taxa bývá rovněž součástí.

Výhody a nevýhody cyklo-cestování

Výhody:

 • Konečně můžete oprávněně obléct ten frajerský cyklistický vohoz!
 • Jedno, nebo dvě pivečka obvykle nic nezkazí…
 • Po roce opět nahodíte nějakou tu kondičku
 • Žádné čekání, kdy už to konečně pojede!
 • Okolní přírodu si prohlédnete lépe, než za okýnkem dopravního prostředku
 • Jízda spolu s neznámými spolu-dovolenkáři může skončit navozením dlouhotrvajícího přátelství
 • Se správným průvodcem se ani vy neztratíte!

Nevýhody:

 • Opravdu vám to stojí za to věčné kňourání netrénovaných spolu-cestovatelů, že je bolí nohy?
 • Možná, že po tom dni budete fakt smrdět od potu, ale s tím už se musí hold počítat…
 • Stojany na kola na rozdíl od parkovacích míst, nejsou všude
 • V případě, že jste už vyšly z kurzu, si druhý den po výjezdu ani na záchod nesednete

Jedete teda?

Cykloturistická dovolená určitě není záležitost pro každého. Musíte mít notnou dávku chuti po dobrodružství, sportovního a cestovatelského ducha. Válet se u moře zvládne kde kdo, ale tohle, to je jiný kalibr!

Zkuste jednou pro změnu jiný způsob strávení volných dnů a navštivte dosud neprobádané oblasti z jiné, než obvyklé perspektivy za okýnkem dopravního prostředku. Uvidíte, že to nemusí být zas až tak špatné.

   Změna je prostě život!