Na hory je třeba speciální pojištění


ski-2098120_640

Vydat se do zahraniční bez pojištění je vždycky riziko, a když jedete vyloženě sportovat, tak to platí dvojnásobně. Ať už jste sebelepší lyžař, nikdy nevíte, s jakými lidmi se potkáte na svahu. Může vás omylem někdo srazit a neštěstí je na světě. Úrazy na horách bývají vážné, velmi pravděpodobně byste se nedoplatili.

Jedno je tedy jisté. Bez cestovního pojištění na hory vůbec nevyjíždějte, a to i když míříte třeba „jen“ do Rakouska. Druhou otázkou zůstává, jak takové pojištění vůbec vybrat. Jsou mezi nimi totiž rozdíly.

Hledejte pojištění na lyže

Některé pojišťovny mají proces objednání natolik jednoduchý, že se snad ani nemůžete splést. Příkladem je ERV Evropská pojišťovna (ervpojistovna.cz), u níž si prostě vyberete, že chcete pojištění s názvem „Na lyže“. Pak už máte v ceně zimní sporty a přizpůsobené limity pojistného plnění. Limity jsou přitom nastavené i s ohledem na to, do jak drahé země za lyžováním míříte. Nemusíte se tedy starat vlastně o nic.

Pokud si ale vyberete u jiné pojišťovny, dost možná vám nezbude nic jiného než si všechny tyto věci ohlídat sami. Míříte-li třeba do Švýcarska, chce to vyšší limity pojistného plnění. Pravděpodobně si budete také muset připlatit za extrémní sporty, do nichž se lyžování na horách často řadí.

Co ještě užijete

Dobré cestovní pojištění na hory není pouze o proplacení nákladů na zdravotní ošetření. Měli byste od něj chtít trochu více, například:

Pojištění škody způsobené třetím osobám. Tohle je na horách hodně důležité. Co když vaše dítě srazí cizího lyžaře, a ten si vlivem toho zlomí hůlku?

Pojištění vlastního vybavení proti krádeži. Máte drahé lyže, berete si s sebou outdoorovou kameru a spoustu dalších drahých hraček? Pojistěte si je proti krádeži.

Když už se budete pojišťovat, měli byste to udělat důkladně a ne pouze naklikat pár tlačítek. K čemu vám bude pojištění, které vám nakonec vůbec nevytrhne trn z paty?

Nejlepší snowparky v Evropě

snowboard-2490388_640

Máte-li rádi zimní sporty a adrenalin, je pro vás snowpark tím pravým místem. Celou řadu jich můžete najít i u nás. Chcete-li ale pokořit ty vůbec nejlepší, je třeba vyrazit do míst, kde je zimní sezóna celoročně. V Evropě lepší podmínky než v Alpách nenajdete. Je třeba také vybírat podle vašich zkušeností. A především je důležité počítat i s riziky. Pro to je správné cestovní pojištění nutností.

Livigno, Itálie

Jedno z nejvíce vyhlášených evropských středisek vůbec. Korunované bylo vítězstvím ve World Snow Awars v roce 2012. Hlavním snowparkem areálu je Mottolino Snow Park, kde jsou k nalezení 4 menší tratě pro různé úrovně jezdců. Najdete zde plno skoků, zábradlí, boxů… Pro ty nejzkušenější jsou v další části areálu připraveny perfektně udržované skoky od 12 do 25 metrů.

Dalším parkem je Carosello 3000. Zde doporučujeme vstup opravdu ostříleným jezdcům. Trasa je dlouhá celkem 1 kilometr a naleznete tady mimo jiné také Big Air.

Laax, Švýcarsko

Podle mnohých je právě Laxx destinací s těmi nejlepší podmínkami pro zimní extrémní sporty. Co na vás čeká? Čtyři kompletní snowparky, superpipe, minipipe, kryté freestyle středisko a další opravdu velkou nálož nejrůznějších překážek. Všechno se tady také pravidelně obměňuje, aby věci byly stále nové a zábavné.

Úplně nejnovějším snowparkem je ILS Plauns. Byl dokončen v roce 2012 a byl navržen pro spíše pokročilé jezdce. Má celkovou délku 550 metrů a skoky, zábradlí ani boxy nejsou zbytečně přehnané. Jsou tedy plně vhodné pro tréninkové jízdy.

Dalším parkem je NoName, jež disponuje největší rampou v Evropě. To nám napovídá, že bude vhodný pro zkušené jezdce. Do třetice tu máme Curnius, kde napočítáte až 25 překážek a dalších 1 000 metrů freestyle terénu.

Nordpark, Rakousko

Tento areál je speciální tím, že se nachází téměř ve městě. Z centra města Innsbruck se do něj dostanete během 20 minut. V samotném snowparku naleznete až 120 metrů dlouhou U-rampu a skoky od 5 do 15 metrů. Prostor není možná tak velký jako v předchozích parcích, nicméně je využit do posledního metru.

Více informací o cestovním pojištění naleznete na https://ergo.cz/.


Cestujeme s malými dětmi

street-3380337_640

Pokud máte malé děti, snažíte se trávit s nimi veškerý svůj volný čas. Stejné to je i v době dovolených. S těmi staršími je cestování pohoda. Horší je to s těmi malými, proto je důležité nepodcenit pečlivou přípravu, aby pak dovolená proběhla v klidu a pohodě.

Pečlivá příprava

Než vyrazíte na vytouženou dovolenou, je potřeba vše pečlivě naplánovat, pak si můžete v klidu užívat zasloužený odpočinek. Při plánování je potřeba vzít v potaz hned několik hledisek – destinace, ubytování a dopravní prostředek.

Pokud plánujete dovolenou přes cestovní kancelář, prověřte si předem její důvěryhodnost. Při výběru místa dávejte přednost destinacím, které jsou určené pro rodiny s malými dětmi. V těchto destinacích naleznete také řadu možností, jak s dětmi trávit volný čas. Nachází se zde vybavená dětská hřiště, herny a v některých místech si můžete vypůjčit dětský kočárek či sedačku na kolo. V případě pobytu v zahraničí je vhodné mít sjednané cestovní pojištění.

 

Přečtěte si také: Nejlevnější cestovní pojištění

Dopravní prostředky

Pro cestování s malými dětmi je ideálním dopravním prostředkem automobil. Průběh cesty můžeme uzpůsobit potřebám malých dětí. Nezapomínejte na bezpečnost při jízdě v podobě autosedaček. Před jízdou nezapomeňte zkontrolovat správné upevnění sedačky v autě. Pokud se rozhodnete cestovat hromadnou dopravou, volte raději vlaky. Jsou pro děti pohodlnější neboť umožňují pohyb. Některé vlakové soupravy již disponují i přebalovacími pulty pro maminky s malými dětmi. Navíc jízda mašinkou je pro malé děti velkou zábavou. Dálkové autobusy nejsou zrovna ideální volbou. Bývají přeplněné a navíc poskytují pouze omezené množství zastávek.

 

Na cestu letadlem je potřeba děti připravit, především na nepříjemný ocit při vzletu a přistávání. Také mějte na paměti, že v letadle bývá suchý vzduch, který přispívá k dehydrataci organismu, proto je potřeba dětem dávat pravidelně pít.

 

Přečtěte si také: Jak najít nejlevnější cestovní pojištění?

Vyrážíte do ciziny za sportem? Nepodceňte cestovní pojištění

Vypravit se do zahraničí na aktivní dovolenou a spoléhat na evropskou kartičku pojištěnce je hazard srovnatelný s nejdrsnějšími adrenalinovými sporty. Platí to přitom nejen pro extrémní lovce zážitků a profesionální sportovce. I rekreační aktivity mohou přijít opravdu draho. Přitom kvalitní připojištění vás vyjde na směšnou sumu. Za den stojí dospělého člověka zpravidla kolem 20-40 korun.

Pokračovat ve čtení „Vyrážíte do ciziny za sportem? Nepodceňte cestovní pojištění“

Na co myslet, pokud sjednáváte cestovní pojištění na hory?

Lyžování, ale i snowboarding jsou v dnešní době velmi oblíbené aktivity. Komu nestačí možnost realizovat je u nás, v České republice, ten může samozřejmě vyrazit do zahraničí. A zde se už může hodit cestovní pojištění na hory. Jedná se sice o nepovinnou pojistku, ale je doporučováno ji mít. Pokud se podíváme na to, na co při jejím sjednávání myslet, určitě nezapomeňme na rozsah. Základem je určitě pojištění léčebných výloh, které je považováno za základ. Kromě toho je dobré pojistit si také sportovní výbavu a jiná zavazadla. Pokud dojde ke ztrátě, bude nám ze strany pojišťovny kompenzována. Zapomínat ale nesmíme ani na případné pojištění odpovědnosti, které se na horách také může hodit.

Fotomek / Pixabay

Jaké parametry by mělo cestovní pojištění na hory mít?

Nyní se podívejme také na parametry, jelikož i ty jsou něčím, na co je třeba při sjednávání myslet. Pokud budeme konkrétnější, je hlavním parametrem to, kde konkrétně pojistná ochrana platí. Mělo by se jednat vždy jenom o tu zemi, kam jedeme. Dále je důležitým parametrem výše pojistného krytí. Jde o maximální částky, které za nás pojišťovna zaplatí. Čím jsou vyšší, tím lépe. Naposled nezapomínejte také na to, že je třeba myslet i na kolonku rizikových, nebo adrenalinových sportů. Sem se mohou zimní sporty řadit. Na to doporučujeme myslet, jinak vaše ochrana v rámci cestovní pojištění na hory nemusí být plnohodnotná.

Jak je to s cenou?

Ano, je to také cena, která je parametrem více než důležitým. Zde platí, že čím stojí cestovní pojištění na hory méně, tím pro nás lépe. Tedy pokud pojistka splňuje naše požadavky. Jak se k nejlepším cenám dostat? Není to vůbec složité, jelikož stačí porovnat cestovní pojištění online. Díky němu za pár vteřin zjistíme, jaké pojišťovny nám ochranu nabídnou, stejně jako zjistíme i to, kolik může stát. Jednat se může třeba i o pár desítek korun denně.

Před odjezdem na lyže nezapomeňte na cestovní pojištění

Chystáte se na poslední chvíli vyjet na hory? Kromě lyžařského vybavení byste neměli zapomenout ani na cestovní pojištění. Bez něj se totiž týdenní či víkendová dovolená může proměnit v noční můru.

skeeze / Pixabay

Stačí málo, například srazíte méně zkušeného lyžaře. Pokud nemáte v rámci cestovního pojištění uzavřené pojištění odpovědnosti s dostatečným krytím, tak vás tato nehoda může přijít i na milion korun. Totéž platí, pokud podobnou chybu způsobí vaše děti nebo třeba volně pobíhající pes.

Česká kartička vás před placením nezachrání

Nepříjemně draho vás může vyjít i úraz v horách. V žádném případě se nespoléhejte na to, že pokud lyžujete v Rakousku či Itálii, tak jako občan Evropské unie máte nárok na ošetření zdarma. Vaše evropská kartička zdravotního pojištění totiž znamená pouze jediné: že budete mít k lékařům stejný přístup jako místní pacienti a že vám v nemocnici poskytnou veškerou dostupnou péči.

Před poplatky za ošetření v cizině vás ale nechrání a tyto lékařské úkony vás pak mohou stát desetitisíce nebo i statisíce korun. Může se například stát, že bude nutný odvoz vrtulníkem, že nejbližší dostupné zdravotnické zařízení bude soukromá klinika a v té budete potřebovat drahé léky nebo dokonce operaci.

A je přece zbytečné, vracet se z dovolené s dluhy na mnoho let, když samotné cestovní pojištění vyjde jen na několik set korun.

Chystáte se na hory do zahraničí? Nepodceňujte význam cestovního pojištění!

Češi nedají na dovolenou na horách dopustit a za zimní lyžovačkou míří každoročně miliony lidí. Překvapivě však často riskují a vyráží do zahraničí bez pojištění. Počáteční úspora může však nakonec pobyt na horách výrazně prodražit, ať už v souvislosti s vlastním zraněním nebo zraněním někoho jiného. Cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu tak rozhodně nepatří k „vyhozeným“ penězům.

Pokračovat ve čtení „Chystáte se na hory do zahraničí? Nepodceňujte význam cestovního pojištění!“